• naše weby..
  • ..
  • .
Home
galerie
udržitelného
rozvoje
Vyber téma:-- vše --
Správa věcí veřejných a územní rozvoj Životní prostředí Udržitelná spotřeba a výroba Doprava a mobilita Zdraví Místní ekonomika Vzdělávání a výchova Kultura, volný čas Sociální prostředí Globální odpovědnost Venkov, krajina, zemědělství

galerie udržitelného rozvoje

Znojmo: První říjnový den bude ve městě patřit seniorům

Město Znojmo, znojemské školy, Centrum sociálních služeb Znojmo a jiné organizace opět spojily síly a vytvořily program dne, který bude patřit seniorům. Uskuteční se v pondělí 1. října a láká na dny otevřených dveří, taneční i hudební vystoupení, besedy a na jednu speciální událost – křest kozí rodinky.

Den seniorů pořádá město Znojmo v rámci Rodinné politiky města Znojma a každý rok se do ní zapojuje velké množství příspěvkových organizací. Akce vždy probíhají v různých částech města a často jsou spojené s mezigeneračním setkáváním. Například na ZŠ JUDr. Josefa Mareše si děti pozvaly své prarodiče do vyučování, na MŠ Holandská děti zahrají seniorům divadlo, čeká je společné zpívání a pohádkové vyprávění.

Program ve stejném duchu budou mít připravený i v ZŠ Prokopa Diviše a v Mateřském centru Miniklub Znojmo. Na besedě seniory přivítají v Rodinném centru Maceška i na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole. Sami senioři z domu se zvláštním určením na Vančurově ulici si připravili taneční odpoledne.

V Domově pro seniory přivítají kozí rodinku
U zvláštní příležitosti se setkají v Domově pro seniory U Lesíka. Kromě podzimního tvoření se žáky ZŠ náměstí Republiky, tu společně pokřtí i tříčlennou kozí rodinku, která v areálu našla nový domov. „Chtěli jsme zatraktivnit návštěvy a třeba děti motivovat k tomu, aby své prarodiče více navštěvovali, aby tu neměli dlouhou chvíli. A věřím tomu, že budou spokojení i obyvatelé,“ vysvětluje místostarosta Znojma Jakub Malačka.

Ohradu, přístřešek, krmení, veterinární dohled apod. bude zajišťovat Městská zeleň Znojmo. Rodinka je umístěna v zahradě nové budovy a kdokoli má zájem, může se na ni přijít podívat. Podmínkou je zapsat se na vrátnici Domova.

Že kozí rodinka přinesla hned v prvních týdnech do Domova oživení potvrzuje i ředitelka Centra sociálních služeb Radka Sovjáková: „Obyvatelé Domova mají z nových přírůstků velkou radost a pečlivě vybírají jméno pro kůzle. Rodinka má denně několik návštěvníků z řad seniorů, ale už i rodinných příslušníků, kteří přichází na návštěvu.“

Do pojmenování kozí rodinky se zapojí jak obyvatelé Domova, tak i veřejnost. „Jméno pro kůzle si vyberou sami obyvatelé v Domově, Městská zeleň pojmenuje kozla, protože se podílela na zajištění umístění a město si symbolicky adoptuje kozu. A její jméno nám pomohou vybrat občané. Návrhy jmen mi posílali sami a hlasování rozhodne,“ vysvětluje Malačka. Anketa se jmény pro kozí mámu proběhne na facebookové stránce města Znojma od pondělí 24. září do 27. září. Její výsledek bude překvapením křtu 1. října od 9:45 hodin.

Doprovodné akce Dne seniorů – koncert a počítačový kurz
Ještě před samotným dnem seniorů, v úterý 25. září, zazpívá seniorům Krojovaná skupina z Tasovic a Znojemské Grácie v klubovně domu se zvláštním určením ve Vančurově ulici. Koncert začíná v 15:00 hodin. Kurz práce s počítačem mohou zájemci opět navštívit na Gymnáziu v ulici Pontassievská. Věnovat se jim bude učitel i studenti školy ve středu 3. října od 15:00 hodin.
Kontakt na Zdravé město
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.

Nejčtenější dobrá praxe z tématu

Chrudim: Učíme se zdravě sedět a cvičit

Učíme se zdravě sedět a cvičit

Chrudim

Chrudim: Zdravé mateřské, základní a speciální školy

Zdravé mateřské, základní a speciální školy

Chrudim

Orlová: Prázdninový maratón

Prázdninový maratón

Orlová

Letovice: Festival 3+1

Festival 3+1

Letovice

Hlučín: "Kluby klubům" - pravidelná setkání seniorů z širokého okolí

"Kluby klubům" - pravidelná setkání seniorů z širokého okolí

Hlučín

Vsetín: Kampaň "Den seniorů"

Kampaň "Den seniorů"

Vsetín